Oddanie auta na skup a ubezpieczenie OC. Co warto wiedzieć?

Skup samochodów staje się w naszym kraju coraz popularniejszy. Bez wątpienia wynika to z faktu, że coraz więcej osób chce po prostu szybko sprzedać swoje auto i nie tracić czasu na wystawiane go na różnego rodzaju portalach ogłoszeniowych. Prawda jest też taka, że firmy skupujące pojazdy oferują coraz lepsze ceny za samochody, dlatego często oferty takich firm są po prostu atrakcyjne i godne uwagi. Pozwalają bowiem sprzedać swój używany samochód za dobre pieniądze, a przy tym zaoszczędzić sporo czasu. Do tego, skupy samochodów zainteresowane są pojazdami o różnym stanie technicznym, co także przekłada się na spore zainteresowanie ofertami takich firm. Jednak dziś chcemy zastanowić się szczególnie nad tym, co dzieje się z ubezpieczeniem OC w momencie, w którym zdecydujemy się oddać samochód na skup.

Skup samochodów – czym się wyróżnia?

Skup samochodów, jak już sama nazwa wskazuje, zajmuje się skupem aut różnego rodzaju, typu i bez względu na stan pojazdu. Profesjonalne firmy zajmujące się skupem aut kierują swoją ofertę zarówno do osób indywidualnych, jak i różnego rodzaju firm, między innymi windykacyjnych, taksówkowych czy takich, które posiadają samochody poleasingowe. Pojazdy mogą również nie posiadać aktualnego OC czy przeglądu. Często skupy pojazdów złomują także auta, więc i w sytuacji, gdy mamy auto uszkodzone, możemy zwrócić się do skupu samochodów.

Dużą zaletą skupu pojazdów jest to, że szybko możemy sfinalizować transakcję. Ciekawe jest również to, że sam kontakt często możemy nawiązać przez Internet i wręcz wszystkie szczegóły także za jego pośrednictwem domówić. Następnie auto zostanie od nas odebrane, a my otrzymamy za nie ustaloną wcześniej cenę oraz wszystkie wymagane dokumenty potrzebne do wyrejestrowania samochodu. Wracając jednak do naszego głównego tematu, możemy zastanawiać się co dzieje się z zapłaconą przez nas składką OC, jeśli nasz samochód oddamy do skupu. Czy składka przepada, a polisa traci ważność? A może jest sposób na to, aby otrzymać zwrot składki?

Ubezpieczenie OC a oddanie auta do skupu

Zgodnie z polskim prawem, a dokładniej ustawami o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, dotychczasowa umowa OC przechodzi na nabywcę pojazdu, czyli umowa taka aktualizuje się i wszelkie wynikające z niej prawa i obowiązki od dnia zakupu przechodzą na nowego właściciela. Wiemy już zatem, że polisa nie traci ważności tylko dlatego, że auto zostało oddane do skupu samochodów. A co z naszą zapłaconą już składką? Jeśli kupujący chce wybrać ofertę innego ubezpieczyciela lub po prostu tak zostanie ustalone podczas spisywania umowy kupna-sprzedaży, aktualnie obowiązująca umowa może zostać rozwiązana, przy czym poprzedni właściciel pojazdu zachowuje prawo do uzyskania zwrotu zapłaconej, a niewykorzystanej jeszcze składki OC. Pamiętajmy też, że od 2012 roku wysokość zwrotu składki wyliczana jest za każdy dzień – a nie, jak było to wcześniej – za każdy pełny miesiąc. Podobna sytuacja jest wtedy, kiedy nasz samochód zostaje zezłomowany. Wtedy musimy jedynie mieć dokument potwierdzający wykonanie takiej czynności i na jego podstawie samochód wyrejestrowujemy oraz uzyskujemy zwrot składki zapłaconej w związku z polisą OC.

Zwrot taki przysługuje nam również w jeszcze innych sytuacjach, takich jak:

  • wyrejestrowanie pojazdu z różnych powodów,
  • odstąpienie od umowy zawartej na odległość (przeważnie przez Internet lub telefon), w terminie do trzydziestu dni od jej zawarcia,
  • odstąpienie od umowy ubezpieczenia OC z innych przyczyn niezależnych od nas,
  • rozwiązanie umowy w sytuacji tak zwanego „podwójnego ubezpieczenia”.

Widać więc dość jasno, że jeśli chodzi o skup aut, to podchodzi się do tematu ubezpieczenia OC dokładnie tak samo jak podczas sprzedaży samochodu osobie prywatnej. Profesjonalne firmy zajmujące się skupem aut oferują tutaj całkowitą dowolność. Jeśli klient chce wypowiedzenie umowy, to właściwie natychmiast je otrzymuje, aby uzyskać jak największy zwrot. Skup wystawia też oświadczenie o zrzeczeniu się ubezpieczenia, które to oświadczenie jest wymagane przez firmy ubezpieczeniowe.