Od czego zależy wycena pojazdu oddawanego na skup?

Decyzja o sprzedaży samochodu wiąże się z koniecznością publikacji ogłoszenia na wielu portalach internetowych i często kończy się wielotygodniowym oczekiwaniem na zainteresowanych jego kupnem. Bywa to szczególnie problematyczne w sytuacji, w której sprzedający pilnie potrzebuje gotówki, na przykład na zakup nowego pojazdu. Właśnie dlatego wielu właścicieli aut decyduje się na oddanie samochodu na skup. Takie rozwiązanie jest bardzo wygodne, ponieważ pozwala na szybką sprzedaż samochodu. Od czego zależy wycena pojazdu, który oddawany jest na skup?

Stan techniczny, wyposażenie, rok produkcji

Cena za odkupienie samochodu, która zostanie zaproponowana przez skup aut, uzależniona jest od wielu różnych kwestii. Jednym z podstawowych kryteriów, które są brane pod uwagę, jest oczywiście rok produkcji samochodu oraz jego marka i model. Na wycenę mają również wpływ jego parametry. Mowa tutaj przede wszystkim o pojemności i mocy silnika oraz parametry techniczne poszczególnych podzespołów. Istotne może okazać się również to, czy mamy do czynienia z autem benzynowym, dieslem, hybrydą czy samochodem zasilanym LPG. Na cenę ma wpływ również wyposażenie pojazdu. Wartość oddawanego do skupu pojazdu zależy również od tego, w jaki sposób było ono eksploatowane przez właściciela. Mowa tutaj przede wszystkim o jego przebiegu czy stanie technicznym. Osoby, które wyceniają pojazd, zwracają również uwagę na to, w jakim stanie wizualnym jest lakier oraz tapicerka czy elementy plastikowe.

Czy można podnieść wartość samochodu oddawanego do skupu?

Wiele osób, które decydują się na oddanie samochodu do skupu, zastanawia się, jakich argumentów może użyć do tego, by wynegocjować korzystniejszą cenę. Przed skorzystaniem z oferty skupu warto zastanowić się, co wpływa na wartość pojazdu. Jeżeli auto było serwisowane w ASO i ma udokumentowaną historię serwisową, warto podjąć próby negocjacji wyższej stawki. Na wartość pojazdu może również wpłynąć to, że nie przeszło ono poważniejszych kolizji oraz fakt, że nie wymaga dodatkowego nakładu finansowego. Na wycenę samochodu oddawanego do skupu może również wpływać to, ilu miał właścicieli. Jeżeli pojazd jest sprzedawany przez pierwszego właściciela, to warto o tym wspomnieć podczas dokonywania wyceny.