Kiedy skup aut może odmówić przyjęcia pojazdu?

Co zrobić z niesprawnym lub zniszczonym podczas wypadku samochodem? Odpowiedź jest prosta. Oddać na skup, gdzie za przekazany pojazd otrzymamy stosowne wynagrodzenie. Jednak warto pamiętać, że zgodnie z obowiązującymi przepisami o recyclingu pojazdów wycofanych z eksploatacji, stacja demontażu może odmówić przyjęcia pojazdu, jeśli ten nie spełnia określonych warunków.

Jak przygotować samochód do demontażu?

Jeśli chcemy pozbyć się zbędnego samochodu może oddać go na skup, pod warunkiem, że jest on sprawny. Na podstawie wyceny stanu pojazdu zostanie określona kwota jego wykupu, którą w zależności od ustaleń otrzymamy na konto lub do ręki. W przypadku posiadania niesprawnego pojazdu można go przekazać do zezłomowania. Samochód przeznaczony do kasacji musi mieć wyraźny numer VIN lub numer nadwozia, ramę i podwozie, które pozwoli na jego identyfikację Poza tym auto powinno mieć także nadwozie, skrzynię biegów, koła, silnik oraz układ hamulcowy.

Czy skup może odmówić przyjęcia pojazdu?

Mogłoby się wydawać, że firmy prowadzące skup pojazdów, przyjmą każdy pojazd. Nic bardziej mylnego. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, właściciel prowadzący stację demontażu może odmówić przyjęcia pojazdu wycofanego z eksploatacji, jeśli nie jest zarejestrowany na terytorium Unii Europejskiej, w Szwajcarii lub na terenie państwa należącego do Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu. Ponadto brak opłaty za złomowanie oraz brak elementu określonego w przepisach może być powodem odmowy demontażu. W pojeździe nie mogą się także znajdować żadne odpady niezwiązane ze wcześniejszym użytkowaniem auta. Właściciel pojazdu powinien przedstawić także dowód rejestracyjny, umowę kupna i sprzedaży pojazdu, w przypadku, jeśli nie został przerejestrowany przez właściciela. Brak tych dokumentów może być podstawą do tego, aby auto nie zostało przyjęte do złomowania.