Formalności wymagane przy sprowadzeniu auta z USA

Proces sprowadzania samochodów do Polski to niemal normalność. Ze względu na często lepszy stan pojazdu lub korzystniejszą cenę, od wielu lat samochody sprowadzone zza granicy cieszą się w Polsce dużą popularnością. Proceder ten rozpoczął głównie import samochodów z zachodu, przeważnie Niemiec czy też Holandii, ale szybko rozrósł się na inne kraje, takie jak Szwajcaria, Austria, Dania. Coraz popularniejszym kierunkiem importu pojazdów są Stany Zjednoczone. Wiele osób od zawsze marzyło o pięknej amerykańskiej legendzie, ale też współczesnych samochodach. Odległość, która dzieli nasze kraje, jest jednak wielka, a co za tym idzie, mamy pewne wątpliwości czy zaryzykować tak daleki import. Brakuje też wiedzy jak to zrobić. Na szczęście istnieje wiele firm trudniących się kupnem i sprzedażą samochodów z USA.

No dobrze… Upatrzyliśmy sobie już nasz wymarzony samochód. Wiemy, że istnieje firma, która pomoże nam w zakupie auta w USA i transporcie go do Polski. Ale co potem? Jakie czekają nas formalności w kraju, aby taki samochód odebrać i go zarejestrować?

Czynności, które musimy wykonać po zakupie samochodu importowanego z USA

  • Cło, akcyza i podatek VAT. Transport pojazdu z innego kontynentu to nie wszystko. Po przypłynięciu samochodu do portu musimy odebrać go lawetą, a następnie uiścić wyżej wymienione opłaty. W urzędzie celnym i skarbowym opłacamy cło, akcyzę i podatek VAT na podstawie faktury zakupu zgodnie z widniejącą na niej ceną. Stawki te są różne i wynoszą dokładnie:
  1. Cło – 10% pojazdy osobowe, 22% pojazdy ciężarowe i 6% motocykle;
  2. Akcyza – tak samo jak w przypadku importu z innych krajów: 3.1% dla pojazdów z silnikiem do 2 litrów pojemności i 18.6% dla samochodów z większą pojemnością silnika;
  3. VAT – 23% jak w przypadku większości towarów.
  • Tłumaczenie to kolejny krok, który musimy wykonać po imporcie pojazdu do Polski. Wraz z importem auta, dostajemy w komplecie wszystkie potrzebne dokumenty do jego rejestracji. Są one jednak w języku angielskim. Po zebraniu wszystkich dokumentów należy zlecić tłumaczowi przysięgłemu dokładne przetłumaczenie ich na język polski.
  • Przeróbki mechaniczne – to następny ważny aspekt, o którym musimy pamiętać przy imporcie pojazdów z USA. Samochody sprowadzane ze Stanów Zjednoczonych potrzebują głównie przeróbki świateł. Przednie światła w USA świecą pod innym kątem i wymagane są u nas takie, które posiadają certyfikat UE. Przeróbki potrzebują też kierunkowskazy, czyli zazwyczaj całe lampy tylne. Barwa kierunkowskazów w Europie musi być pomarańczowa, w Stanach natomiast są one czerwone. Często należy też zwrócić uwagę na układ wydechowy. Z racji niższych wymagań co do emisji spalin w USA, czasem może być potrzebna przeróbka układu wydechowego na taki, który przejdzie normy emisji spalin w naszym kraju. Najczęściej odbywa się to przez montaż odpowiedniego katalizatora.
  • Przegląd pojazdu, jak w przypadku każdego importu. Nawet jeśli dany pojazd w kraju, z którego został sprowadzony, posiada jeszcze ważny przegląd techniczny, zgodnie z przepisami, do rejestracji pojazdu w Polsce, potrzebny jest ważny krajowy przegląd techniczny. Po dostosowaniu samochodu do europejskich norm wymienionych w punkcie wyżej, bez problemu możemy udać się na pobliską stację kontroli pojazdów i dokonać przeglądu.

Jeśli dopełnimy wszystkich powyższych formalności, śmiało możemy z kompletem dokumentów pojazdu oraz swoich pójść do wydziału komunikacji i zarejestrować swój wymarzony pojazd. Na rejestrację samochodu zgodnie z Polskim prawem mamy 30 dni. Koszt rejestracji takiego samochodu to 256 zł. Należy pamiętać, aby zabrać ze sobą również potwierdzenia płatności cła, akcyzy i podatku VAT.

Jak widać, zakup i rejestracja pojazdu sprowadzonego z USA to nic strasznego i nie różni się wiele od zakupu pojazdu z bliższych nam sąsiadujących krajów. Więc jeśli marzysz o swoim amerykańskim śnie, nie zastanawiaj się za długo i spełniaj swoje motoryzacyjne marzenia!